Fortis - 638.10.11
638.10.11 Official Cosmonauts Chronograph
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 638.10.11 Fortis Official Cosmonauts Chronograph has a stainless steel case of 42mm, housing the proven Valjoux / ETA 7750 movement. Somewhat of a cult classic, this watch and its predecessors have been part of countless space-missions over the last 20 years.