Fortis - 638.28.13
638.28.13 Official Cosmonauts Chronograph Mars 500
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Official Cosmonauts Chronograph Mars 500 reference 638.28.13 was created especially for the Mars 500 Mission, a simulated 500 day journey to Mars. It features bold orange accents. Like the regular version of the Official Cosmonauts Chronograph, this watch is powered by the proven ETA / Valjoux 7750 movement.