Fortis - 647.18.31
647.18.31 Official Cosmonauts Day-Date Monolith
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Fortis Official Cosmonauts Day-Date Monolith offers a cleaner look compared to many of its siblings, featuring over sized stick indexes on a clean black dial. Its stainless steel case is PVD coated.