Fortis - F2040010
F2040010 Novonaut N-42 First Edition / Block Bracelet
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Fortis Novonaut was introduced in 2023 as an updated take on the brands classic B-42 model. This watch has a stainless steel case of 42mm (44mm with bezel) with a polished ceramic bezel insert. The case back is fitted with a smoked sapphire crystal, offering a glimpse of the Werk 17 movement within. For the Novonaut F2040010, the dial is Grey.