Frederique Constant - FC-200MPW2VD6B
FC-200MPW2VD6B Art Deco Oval Stainless Steel - Diamond / Silver / Bracelet
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Art Deco |
| Reference: | FC-200MPW2VD6B (aka: FC-200MPW2VD6B) |
| Name: | FC-200MPW2VD6B Art Deco Oval Stainless Steel - Diamond / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
Description
The Frederique Constant Art Deco Oval FC-200MPW2VD6B has an oval case and a Silver dial. This watch is powered by a quartz movement (caliber FC-200).