Frederique Constant - FC-200WHDC25
FC-200WHDC25 Carree Yellow Gold / MOP
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Carree |
| Reference: | FC-200WHDC25 (aka: FC-200WHDC25) |
| Name: | FC-200WHDC25 Carree Yellow Gold / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Frederique Constant Carree FC-200WHDC25 has a rectangular case with yellow gold PVD-coating and a mother-of-pearl dial. This watch is powered by a quartz movement in the form of caliber FC-200.