Frederique Constant - FC-303BS4C24
FC-303BS4C24 Carree Automatic Rose Gold / Black
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Carree |
| Reference: | FC-303BS4C24 (aka: FC-303BS4C24) |
| Name: | FC-303BS4C24 Carree Automatic Rose Gold / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 30.70 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Frederique Constant Carree FC-303BS4C24 has a rectangular case of approx. 47 * 30.7mm. This watch is powered by a self-winding movement, which can be admired through the see-through case back.