Frederique Constant - FC-303MC4P6B2
FC-303MC4P6B2 Classics Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Classics |
| Reference: | FC-303MC4P6B2 (aka: FC-303MC4P6B2) |
| Name: | FC-303MC4P6B2 Classics Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Frederique Constant reference FC-303MC4P6B2 wristwatch has a case with a diameter of 40.00mm, which houses a self-winding movement visible via the see-through case back. The dial is Silver.