Frederique Constant - FC-330MC4P6
FC-330MC4P6 Classics Auto Moonphase
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Classics |
| Reference: | FC-330MC4P6 (aka: FC-330MC4P6) |
| Name: | FC-330MC4P6 Classics Auto Moonphase |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Frederique Constant Classic Moonphase FC-330MC4P6 was introduced in 2016. It features a stainless steel case of 40mm, paired with a silver dial with black Roman numeral. It is powered by the self-winding caliber FC-330.