Frederique Constant - FC-303C6B4
FC-303C6B4 Clear Vision Automatic Rose Gold / Brown
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Index |
| Reference: | FC-303C6B4 (aka: FC-303C6B4) |
| Name: | FC-303C6B4 Clear Vision Automatic Rose Gold / Brown |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Frederique Constant reference FC-303C6B4 wristwatch has a stainless steel case of 43.00mm, which houses the self-winding caliber FC-303, which can be admired through the see-through case back. The dial is Brown.