Frederique Constant - FC-303SN5B6
FC-303SN5B6 Index Automatic Stainless Steel / Silver
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Index |
| Reference: | FC-303SN5B6 (aka: FC-303SN5B6) |
| Name: | FC-303SN5B6 Index Automatic Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Frederique Constant reference FC-303SN5B6 wristwatch has a stainless steel case of 40.00mm, which houses the self-winding caliber FC-303, which can be admired through the see-through case back. The dial is Silver.