Frederique Constant - FC-200WA1ER6
FC-200WA1ER6 Junior Ladies Stainless Steel / MOP
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Junior |
| Reference: | FC-200WA1ER6 (aka: FC-200WA1ER6) |
| Name: | FC-200WA1ER6 Junior Ladies Stainless Steel / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Frederique Constant reference FC-200WA1ER6 wristwatch has a stainless steel case which houses a quartz movement in the form of caliber FC-200. The dial is White mother-of-pearl.