Frederique Constant - FC-942ABS4H9
FC-942ABS4H9 Manufacture Heart Beat
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Manufacture |
| Reference: | FC-942ABS4H9 (aka: FC-942ABS4H9) |
| Name: | FC-942ABS4H9 Manufacture Heart Beat |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Ref. FC-942ABS4H9 features a rose gold case and a black dial. It is powered by Frederique Constant in-house caliber 942 with 'Heart Beat', date and moonphase.