Frederique Constant - FC-942ABSHPT
FC-942ABSHPT Manufacture Heart Beat
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Manufacture |
| Reference: | FC-942ABSHPT (aka: FC-942ABSHPT) |
| Name: | FC-942ABSHPT Manufacture Heart Beat |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The ref. FC-942ABSHPT combines Frederique Constant's signature 'Heart Beat' display with a moonphase and date. The case is platinum and this version is fitted with a black dial.