Frederique Constant - FC-945MC4H6
FC-945MC4H6 Manufacture Heart Beat
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Manufacture |
| Reference: | FC-945MC4H6 (aka: FC-945MC4H6) |
| Name: | FC-945MC4H6 Manufacture Heart Beat |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Reference FC-945MC4H6 is powered by the FC manufacture 945 movement with display for hours, minutes, 24h, date and moonphase. At 6 we find the signature 'Heart Beat', showing the balance wheel.