Frederique Constant - FC-980DG4S6
FC-980DG4S6 Slimline Manufacture Tourbillon
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Manufacture |
| Reference: | FC-980DG4S6 (aka: FC-980DG4S6) |
| Name: | FC-980DG4S6 Slimline Manufacture Tourbillon |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Housed in a sleek stainless steel Slimline case, the ref. FC-980DG4S6 by Frederique Constant is powered by a self-winding movement with tourbillon escapement. The dial on this one is green.