Frederique Constant - FC-200WHDSD5B
FC-200WHDSD5B Slimline Mini Yellow Gold - Diamond / Silver / Bracelet
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Slim Line |
| Reference: | FC-200WHDSD5B (aka: FC-200WHDSD5B) |
| Name: | FC-200WHDSD5B Slimline Mini Yellow Gold - Diamond / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Frederique Constant reference FC-200WHDSD5B wristwatch has a stainless steel case with yellow gold PVD-coating, which houses a quartz movement in the form of caliber FC-200. The dial is Silver.