Frederique Constant - FC-306G4S6
FC-306G4S6 Slimline Automatic Black
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Slim Line |
| Reference: | FC-306G4S6 (aka: FC-306G4S6) |
| Name: | FC-306G4S6 Slimline Automatic Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Slimline Automatic is a classic, almost minimalistic watch in traditional dress / gentlemen look. As ref. FC-306G4S6, this watch has a black dial and matching strap.