Frederique Constant - FC-306S4S6B2
FC-306S4S6B2 Slimline Automatic Bracelet
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Slim Line |
| Reference: | FC-306S4S6B2 (aka: FC-306S4S6B2) |
| Name: | FC-306S4S6B2 Slimline Automatic Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Frederique Constant Slimline is a classical gentleman's watch with a minimalistic design. As ref. FC-306S4S6B2 it has a stainless steel case and a silver dial. Compared to ref. FC-306S4S6B, the bracelet design is notably cleaner.