Frederique Constant - FC-306V4S5
FC-306V4S5 Slimline Automatic Gold Plated
| Brand: | Frederique Constant |
|---|---|
| Family: | Slim Line |
| Reference: | FC-306V4S5 (aka: FC-306V4S5) |
| Name: | FC-306V4S5 Slimline Automatic Gold Plated |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Slimline Automatic is a classic, almost minimalistic watch in traditional dress / gentlemen look. As ref. FC-306V4S5 this watch has a yellow gold plated stainless steel case.