Furlan Marri - 1072-2
1072-2 Chronograph Heartz Beat / + seconde/seconde/
| Brand: | Furlan Marri |
|---|---|
| Family: | Chronograph Mecha-Quartz |
| Reference: | 1072-2 (aka: 1072-2) |
| Name: | 1072-2 Chronograph Heartz Beat / + seconde/seconde/ |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Introduced in 2023 as a limited edition of 200 pieces in collaboration with seconde/seconde/, the Furlan Mari Chronograph Heartz Beat reference 1072-2 features a Stainless Steel case of 38.00mm. The pushers are engraved with a sun pattern or 'Tasti Tondi', whilst the crown measures an oversized 7mm. The dial is Black, with an pulsation scale and Roman-style numerals at 12 and 6.