Furlan Marri - 1085-A
1085-A Chronograph Rosso Grigio
| Brand: | Furlan Marri |
|---|---|
| Family: | Chronograph Mecha-Quartz |
| Reference: | 1085-A (aka: 1085-A) |
| Name: | 1085-A Chronograph Rosso Grigio |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Introduced in 2022, the Furlan Mari Chronograph Rosso Grigio reference 1085-A features a Stainless Steel case of 38.00mm. The pushers are engraved with a sun pattern or 'Tasti Tondi', whilst the crown measures an oversized 7mm. The dial is Red, with an asthmometer scale and Breguet-style numerals at 12 and 6.