Furlan Marri - 1121-A
1121-A Chronograph Solidarity Blue / World Central Kitchen
| Brand: | Furlan Marri |
|---|---|
| Family: | Chronograph Mecha-Quartz |
| Reference: | 1121-A (aka: 1121-A) |
| Name: | 1121-A Chronograph Solidarity Blue / World Central Kitchen |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Furlan Mari Chronograph Solidarity Blue reference 1121-A was introduced in 2021 as a unique piece to be auctioned off in benefit of the World Central Kitchen. This watch features a Stainless Steel case of 38.00mm. The pushers are engraved with a sun pattern or 'Tasti Tondi', whilst the crown measures an oversized 7mm. The dial is Green, with Eastern Arabic numerals at 12 and 6.