Furlan Marri - 20201
20201 Chronograph Bronzo Rosso / Watches of Switzerland
| Brand: | Furlan Marri |
|---|---|
| Family: | Chronograph Mecha-Quartz |
| Reference: | 20201 (aka: 20201) |
| Name: | 20201 Chronograph Bronzo Rosso / Watches of Switzerland |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Introduced in 2023 as a limited edition for Watches of Switzerland, the Furlan Mari Chronograph Bronzo Rosso reference 20201 features a bronze case of with stainless steel case back. The pushers are engraved with a sun pattern or 'Tasti Tondi', whilst the crown measures an oversized 7mm. The dial is Red, with an asthmometer scale and Breguet-style numerals at 12 and 6.