Furlan Marri - 2154-A
2154-A Salmon Sector
| Brand: | Furlan Marri |
|---|---|
| Family: | Three Hands |
| Reference: | 2154-A (aka: 2154-A) |
| Name: | 2154-A Salmon Sector |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Salmon |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Furlan Marri Salmon Sector 2154-A has a Stainless Steel case with distinct 'cow horn' style lugs, paired with a Salmon sector-style dial. This watch is powered by caliber G101, a self-winding movement with central seconds.