Furlan Marri - 2222-A
2222-A Outback Elegy
| Brand: | Furlan Marri |
|---|---|
| Family: | Three Hands |
| Reference: | 2222-A (aka: 2222-A) |
| Name: | 2222-A Outback Elegy |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Furlan Marri Outback Elegy 2222-A is a 2024 limited edition of 150 pieces created for Time + Tide magazine. This watch has a Stainless Steel case with distinct 'cow horn' style lugs, paired with a Green sector-style dial. This watch is powered by caliber G101, a self-winding movement with central seconds.