Gerald Charles - GC19-00A
GC19-00A Maestro Anniversary
| Brand: | Gerald Charles |
|---|---|
| Family: | Maestro |
| Reference: | GC19-00A (aka: GC19-00A) |
| Name: | GC19-00A Maestro Anniversary |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 252 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
17 731 €
Maximum price
21 291 €
Absolute change
0 €
Opening price
17 731 €
Closing price
17 731 €
Relative change
0,00 %
Description
The Gerald Charles Maestro Anniversary GC19-00A is a limited edition introduced in 2019. This watch has a Stainless Steel case shaped as an asymmetric polygon with smooth edges (“Maestro” original design by Mr. Gerald Charles Genta), and a Black dial.