Girard-Perregaux - 49523-11-171-11A
49523-11-171-11A 1966 36mm Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49523-11-171-11A (aka: 49523-11-171-11A) |
| Name: | 49523-11-171-11A 1966 36mm Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Girard Perregaux 1966, a classic timepiece with 36mm stainless steel case on a stainless steel bracelet .This version has silver flinqué dial with diamond index. Powered by the Automatic movement caliber 3300-00123.