Girard-Perregaux - 49523D11A1837CKDB
49523D11A1837CKDB 1966 36mm Stainless Steel / Diamond / Pink / Alligator
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49523D11A1837CKDB (aka: 49523D11A1837CKDB) |
| Name: | 49523D11A1837CKDB 1966 36mm Stainless Steel / Diamond / Pink / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Girard Perregaux 1966, a classic timepiece with 36mm stainless steel case with diamond bezel on a pink alligator strap.This version has a pink dial with diamond index. Powered by the Automatic movement caliber 3300-00123.