Girard-Perregaux - 49525-52-131-52A
49525-52-131-52A 1966 38 Pink Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49525-52-131-52A (aka: 49525-52-131-52A) |
| Name: | 49525-52-131-52A 1966 38 Pink Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Size-wise slightly reduced version of Girard Perregaux' classic 1966 model, with 38mm pink gold case. The present version has a white / silver dial. The markers at 3, 6, 9 and 12 o'clock are applied. Automatic movement caliber 3300 displays the hours, minutes, central seconds and date. A ladies version of 30mm is also available.