Girard-Perregaux - 49527-52-431-BB4A
49527-52-431-BB4A 1966 41 Pink Gold / Blue
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49527-52-431-BB4A (aka: 49527-52-431-BB4A) |
| Name: | 49527-52-431-BB4A 1966 41 Pink Gold / Blue |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Girard-Perregaux 1996 aims to bring back the elegance and style of the 1960's with its clean and uncluttered design. The present version has an 41mm pink gold case and a sunburst blue dial. This version was released prior to BaselWorld 2014.