Girard-Perregaux - 49527-53-131-BK6A
49527-53-131-BK6A 1966 41 White Gold / Silver
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49527-53-131-BK6A (aka: 49527-53-131-BK6A) |
| Name: | 49527-53-131-BK6A 1966 41 White Gold / Silver |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
7 326 €
Maximum price
9 998 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 452 €
Closing price
7 452 €
Relative change
0,00 %
Description
In its present version, the Girard-Perregaux 1966 features a white gold case, housing the automatic GP01800 movement. Time is indicated through a set of elegant 'feuille' hands; at 3:00 there is a window for the date.