Girard-Perregaux - 49527-53-432-BB4A
49527-53-432-BB4A 1966 41 White Gold Blue
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49527-53-432-BB4A (aka: 49527-53-432-BB4A) |
| Name: | 49527-53-432-BB4A 1966 41 White Gold Blue |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
9 145 €
Maximum price
10 887 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 594 €
Closing price
9 594 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard-Perregaux 1966 pays tribute to the elegant designs and spirit of innovation of the 1960's. This version has an 18ct white gold case in 41mm and a blue dial. It was released just before BaselWorld 2014.