Girard-Perregaux - 49528D11A172-11A
49528D11A172-11A 1966 30mm Stainless Steel / Diamond / Silver / Bracelet
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49528D11A172-11A (aka: 49528D11A172-11A) |
| Name: | 49528D11A172-11A 1966 30mm Stainless Steel / Diamond / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Girard Perregaux 1966, a classic timepiece with 30mm stainless steel case on a stainless bracelet.This version has a silver flinqué dial with diamond index and diamond bezel. Powered by the Automatic movement caliber 3200-0012.