Girard-Perregaux - 49528D52A131-CB6A
49528D52A131-CB6A 1966 30mm Pink Gold / Diamond / Champagne / Alligator
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49528D52A131-CB6A (aka: 49528D52A131-CB6A) |
| Name: | 49528D52A131-CB6A 1966 30mm Pink Gold / Diamond / Champagne / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Girard Perregaux 1966, a classic timepiece with 30mm pink gold case on a black alligator strap.This version has champagne flinqué dial with index. Powered by the Automatic movement caliber 3200-0012.