Girard-Perregaux - 49529-52-231-BA6A
49529-52-231-BA6A 1966 Chronograph Pink Gold Grey
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49529-52-231-BA6A (aka: 49529-52-231-BA6A) |
| Name: | 49529-52-231-BA6A 1966 Chronograph Pink Gold Grey |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Girard-Perregaux 1966 Chronograph is powered by a traditional, hand-wound, columnwheel chronograph movement. The case measures 40mm across - in this version, it is pink gold.