Girard-Perregaux - 49535-53-251-BK6A
49535-53-251-BK6A 1966 Full Calendar White Gold Grey
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49535-53-251-BK6A (aka: 49535-53-251-BK6A) |
| Name: | 49535-53-251-BK6A 1966 Full Calendar White Gold Grey |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
In its present configuration, the Girard Perregaux 1966 features a white gold case housing an automatic movement with central seconds, full calendar and moonphase. Time is indicated through a set of 'feuille' hands.