Girard-Perregaux - 49538-52-131-BK6A
49538-52-131-BK6A 1966 Annual Calendar Equation of Time Pink Gold
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49538-52-131-BK6A (aka: 49538-52-131-BK6A) |
| Name: | 49538-52-131-BK6A 1966 Annual Calendar Equation of Time Pink Gold |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
In its present version, the 1966 features a somewhat unusual pairing of the annual calendar with an equation of time display. The case measures 40mm across, at a height of slightly under 11mm.