Girard-Perregaux - 49543-52-B31-BK6A
49543-52-B31-BK6A 1966 41 Small Seconds Date Pink Gold Pink
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | 1966 |
| Reference: | 49543-52-B31-BK6A (aka: 49543-52-B31-BK6A) |
| Name: | 49543-52-B31-BK6A 1966 41 Small Seconds Date Pink Gold Pink |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
In its present version, the Girard-Perregaux 1966 features a pink gold case, housing the automatic GP01890-0003 movement. Time is indicated through a set of elegant 'feuille' hands; at 3:00 there is a window for the date, while there is a small seconds scale at 9:00. The dial color matches that of the case.