Girard-Perregaux - 86000-52-001-BB6A
86000-52-001-BB6A Classic Bridges 45mm Pink Gold / Alligator
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Bridges |
| Reference: | 86000-52-001-BB6A (aka: 86000-52-001-BB6A) |
| Name: | 86000-52-001-BB6A Classic Bridges 45mm Pink Gold / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
13 521 €
Maximum price
38 220 €
Absolute change
0 €
Opening price
23 934 €
Closing price
23 934 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard-Perregaux Classic Bridges 86000-52-001-BB6A was introduced at SIHH 2018. It features a pink gold case of 45mm, which houses the self-winding caliber GP08600.