Girard-Perregaux - 99295-21-000-BA6A
99295-21-000-BA6A Neo Tourbillon with Three Bridges Skeleton Titanium
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Bridges |
| Reference: | 99295-21-000-BA6A (aka: 99295-21-000-BA6A) |
| Name: | 99295-21-000-BA6A Neo Tourbillon with Three Bridges Skeleton Titanium |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Girard-Perregaux Neo Tourbillon with Three Bridges Skeleton reference 99295-21-000-BA6A was introduced at SIHH 2018. It features a titanium case of 45mm, which houses a skeletonized version of caliber GP 9400. Both the glass on the front and on the back are of the box-shaped type. Time is indicated through a set of dauphine hands in brushed white gold.