Girard-Perregaux - 99830-21-000-BA6A
99830-21-000-BA6A Minute Repeater Tri-Axial Tourbillon Titanium
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Bridges |
| Reference: | 99830-21-000-BA6A (aka: 99830-21-000-BA6A) |
| Name: | 99830-21-000-BA6A Minute Repeater Tri-Axial Tourbillon Titanium |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Girard-Perregaux Minute Repeater Tri-Axial Tourbillon reference 99830-21-000-BA6A was introduced at SIHH 2018. Crafted in titanium so as to chime with greater intensity, this 48 mm-diameter model powered by the manual-winding calibre GP09560-0001 houses two of the most challenging horological complications: a minute repeater and a tri-axial tourbillon. Hours and minutes are displayed on two sapphire discs, allowing for a full view of the movement from the dial side.