Girard-Perregaux - 80189D11A131-CB6A
80189D11A131-CB6A Laureato 34 Quartz Stainless Steel / Diamond / Silver / Alligator
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 80189D11A131-CB6A (aka: 80189D11A131-CB6A) |
| Name: | 80189D11A131-CB6A Laureato 34 Quartz Stainless Steel / Diamond / Silver / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato 80189 was introduced at SIHH 2017. This watch features a case of 34mm holding the quartz caliber GP013100. It is available in a number of configurations. Reference 80189D11A131-CB6A has a stainless steel case with diamond-set bezel. The dial is silver and it is fitted with an alligator strap.