Girard-Perregaux - 81000-11-131-11A
81000-11-131-11A Laureato 41 Automatic Stainless Steel / Silver
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81000-11-131-11A (aka: 81000-11-131-11A) |
| Name: | 81000-11-131-11A Laureato 41 Automatic Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 225 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2016-version of the Laureato was intreoduced in celebration of Girard-Perregaux's 225th anniversary. Its design is a throwback to the original 1975 Laureato model. While this first version was powered by a quartz movement, the current iteration features GP's automatic 3300-0030 movement. It is a limited edition of 225 pieces.