Girard-Perregaux - 81005-32-631-FK6A
81005-32-631-FK6A Laureato 38 Automatic Ceramic / Black / Rubber
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81005-32-631-FK6A (aka: 81005-32-631-FK6A) |
| Name: | 81005-32-631-FK6A Laureato 38 Automatic Ceramic / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 986 €
Maximum price
11 396 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 993 €
Closing price
6 993 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard-Perregaux Laureato 38 Automatic was introduced at SIHH 2017. Compared to the 2016 anniversary limited edition its case has shrunk with 3mm, while a larger 42mm version was introduced simultaneously. Reference 81005-32-631-FK6A was added to the collection in 2018. It features a ceramic case and a black rubber strap.