Girard-Perregaux - 81005-52-132-52A
81005-52-132-52A Laureato 38 Automatic Pink Gold / Silver
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81005-52-132-52A (aka: 81005-52-132-52A) |
| Name: | 81005-52-132-52A Laureato 38 Automatic Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato 38 Automatic was introduced at SIHH 2017. Compared to the 2016 anniversary limited edition its case has shrunk with 3mm, while a larger 42mm version was introduced simultaneously. Reference 81005-52-132-52A has a pink gold case and a matching bracelet. The dial is silver.