Girard-Perregaux - 81010-11-131-11A
81010-11-131-11A Laureato 42 Automatic Stainless Steel / Silver
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81010-11-131-11A (aka: 81010-11-131-11A) |
| Name: | 81010-11-131-11A Laureato 42 Automatic Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 373 €
Maximum price
12 938 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 450 €
Closing price
8 450 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard-Perregaux Laureato 42 Automatic was introduced at SIHH 2017. Compared to the 2016 anniversary limited edition, its case has grown 1mm, while the movement is now the GP01800-0008. Reference 81010-11-131-11A has a stainless steel case and matching bracelet. The dial is silver.