Girard-Perregaux - 81010-11-634-11A
81010-11-634-11A Laureato 42 Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81010-11-634-11A (aka: 81010-11-634-11A) |
| Name: | 81010-11-634-11A Laureato 42 Automatic Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato reference 81010-11-634-11A has a Stainless Steel case of 42.00mm, and a Black dial. This Laureato is powered by caliber GP01800-0008, a self-winding movement with central seconds and date.