Girard-Perregaux - 81010-26-232-BB6A
81010-26-232-BB6A Laureato 42 Automatic Titanium / Pink Gold / Grey / Alligator
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81010-26-232-BB6A (aka: 81010-26-232-BB6A) |
| Name: | 81010-26-232-BB6A Laureato 42 Automatic Titanium / Pink Gold / Grey / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 653 €
Maximum price
13 673 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 352 €
Closing price
8 352 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard-Perregaux Laureato 42 Automatic was introduced at SIHH 2017. Compared to the 2016 anniversary limited edition, its case has grown 1mm, while the movement is now the GP01800-0008. Reference has its case done in a combination of stainless steel and pink gold. It is fitted with an alligator strap.