Girard-Perregaux - 81010-32-631-FK6A
81010-32-631-FK6A Laureato 42 Automatic Ceramic / Black / Rubber
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81010-32-631-FK6A (aka: 81010-32-631-FK6A) |
| Name: | 81010-32-631-FK6A Laureato 42 Automatic Ceramic / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato 42 Automatic was introduced at SIHH 2017. Reference 81010-32-631-FK6A, featuring a black ceramic case and matching black dial, was added to the collection in 2018. This watch is powered by caliber GP 1800-25, which can be admired through a grey-tinted sapphire crystal back.